Team Captains

Ladies Afternoon Division 1 2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
BobcatsMrs Nina Davis0118 9751691
Dream "on"Mrs Pamela Dunn0118 935 3194
GrosvenorsMrs Wendy Smart0118 941 2694
HopefulsMrs Joy Holmes0118 978 4655
JaysMrs A M Jones0118 986 2855
LadybirdsMrs Val Oakley01256 883679
LongshotsMrs Ruth Copp0118 924 2667
WadersMrs Shirley Durkin01344 646330
WannabesMrs L Watkins969 1692
WoodpeckersMrs Jan P A Lambden0118 988 2831

Ladies Afternoon Division 2 2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
Belle ChimesMrs Doreen Blake0118 9695338
BluebellesMrs Linda Ringer0118 966 6296
Busy BeesMrs S Atack0118 988 5611
Dolly MixturesMrs Gill Keen0118 966 1939
Early BirdsMrs Marion Holden0118 926 4944
Girls AllowedMrs Jean Burton0118 969 5926
Golden GirlsMrs Ann Helen Arbuckle0118 976 2150
PanthersMrs Sheilah Walker0118 9267220
SkylarksMrs Arleen Macfarlane07875960764
TwiggsMrs Della Henry0118 969 0164

Ladies Evening 2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
All ShapesMrs Yvonne Brooks0118 348 8413
AngelsMrs Patricia K Holland0118 946 4009
DreamersMrs Caroline Mabley0118 969 2000
FlamingoesMrs Yvonne Hailstone0118 9665950
HarmonyMrs Eileen Allen0118 988 3170
LinnetsMrs Carol Jean Dover0118 986 0777
Merry MaidensMiss Chris Fellowes0118 975 1083
SwansMrs Mary Gillan0118 978 9737
WickersMrs Sue Griffin01189 403666

Mens Evening League Division 1 2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
AllsortsMr C Balague972 2890
AssassinsMr Kenneth Arthur Nash0118 901 8541
ChristchurchMr J V Snook988 4228
EdwardiansMr A Edwards0118 975 2287
HurleysonsMr Kulwant Channa0118 966 4331
OptimistsMr Terry Wardle0118 961 1904
Prospect Park-Mr Alan Edward Brown0118 9425367
RunnersMr P R Hitt954 2368
ScorpionsMr Craig Atkins0118 327 3449
The SeedlingsMr Tony Windess0118 945 2916
The SopranosMr Zorik Danelian
ThealeMr Gordon Ivor Simmonds0118 9267581
UnicornsMr Duncan Christie
WessexMr Trevor Gilmour0118 979 4606

Mens Evening League Division 2- 2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
Berkshire BoysMr Paul Hankinson0118 901 4396
DalesmenMr Dave Lattimore0118 961 6890
Farley HillMr Geoff Mottram0118 973 0080
Flying DutchmenMr John Holland01189 482399
GherkinsMr Mike Jackman07831464448
GrasshoppersMr Mike John Gillard0118 9472555
OnionsMr Patrick Brian Hooper0118 986 2597
RiversidersMr Christopher Allen01189 615974
SpartansMr Michael William Self0118 9441246
Take The GreenMr Michael Yates0118 9693019
The Merry MenMr Robin Davies
The SweeneysMr Roger Gearing0118 926 8085
WoodiesMr Robin Glover0118 9696305
WoodleyMr David Charles Smith0118 973 0326

Mens Matinee Division 1-2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
BendersMr David Payne0118 9882721
CastawaysMr Len Hillier0118 926 2881
CasualsMr Frank Parkinson0118 926 2340
CavaliersMr Stan Thorn0118 961 1985
HurstMr Martin Chris Brailey0118 4373955
OaktreesMr Barry Woolley0118 978 5449
OffcutsMr Ian Neville Clarke0118 988 3366
Park WestMr Bob Gardiner07948665605
RomansMr Trevor Gilmour0118 979 4606
Shiplake (MAT)Mr Anthony John Reid0118 9477490
SonningMr Joseph John Baird07913413762
StonesMr P R Hitt954 2368
WoodhamsMr Kenneth Arthur Nash0118 901 8541

Mens Matinee Division 2- 2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
Earley Birds ( Mat)Mr Allen Swallow0118 934 5072
HilltopsMr Geoff Mottram0118 973 0080
MinsterMr Mike Jackman07831464448
NightingalesMr Keith Codling0118 9663620
RamblersMr Reginald Wilkins0118 9751408
Riff RaffMr Bob Eckett0118 966 3397
RobbersMr William Fulton0118 9693886
SometimesMr P Rowlinson926 4080
SymbolsMr Ray Wilson0118 966 2749
T.M.XMr Keith Hall0118 962 0896
Toy boysMr Robert Boswell01344 779390
Wombles-Mr James Davis0118 975 1691

Mens Matinee Division 3- 2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
BearwoodMr Alan Taylor0118 978 5181
BentynesMr George Hayne01183 774641
Border ReiversMr Oilver B Parr01189 695720
CockeralsMr Mike John Gillard0118 9472555
Gypsy DogsMr Alan Stockwell0118 9262298
HasbeensMr Anthony David Turner0118 996 2692
Master MindedMr Roy Batchelor0118978 3629
OmegaMr Raymond John Spackman0118 948 1166
Palmer ParkMr Roger Gearing0118 926 8085
Seedlings 2Mr Leslie John Thomas0118 9423330
The Bowling StonesMr Clive Payne01189 622537
The Wargrave WarriorsMr Peter Burton0118 9695926
WoosehillMr Bryan Dunn0118 978 6298

Mixed Afternoon Division 2- 2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
BlackbirdsMr Brian Smith0118 954 0254
CeltsMr Michael Higginson0118 9666828
CromwelliansMr Alan Higgs0118 941 3757
DancersMrs Dot Jackman0118 9663307
GoldfinchesMrs Gill Cheetham01344 423440
KestralsMr Peter Fairchild01189 966 3660
Optimists (Mxd)Mr John Houghting0118 987 1875
Rolling BowlsMr Colin Lowery01189 665184
RoyalsMr Alan John Grainger0118 969 4532
SparrowsMr David Ashley01344 310119
The HybridsMrs Marion Holden0118 926 4944
ToscasMr John Chamberlain01491 575626
WanderersMr George Wilton01189 343813

Mixed Afternoon League Division 1 2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
Bowled OverMr Zorik Danelian
CosmopolitansMrs Janet Cheshire0118 961 7835
CrackerjacksMr Robin Harding01189 794 826
CrossersMr David Allen0118 988 3170
EvergreensMrs Mary Parkinson0118 926 2340
FalconsMr Ralph Hardy0118 978 1480
IslandersMr Gordon Crowdy0118 961 4753
OakleavesMr Alan Herbert0118 901 9212
PippinsMrs L Watkins969 1692
ReprobatesMr Michael Parnell0118 976 0249
RingersMr Ian Fyfield0118 9875894
The ShockersMrs Judith Chree0118 926 1973

New Bowlers League 2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
AldworthMr Roy Littlehales01344306238
ArborfieldMr Michael Yates0118 9693019
BurghfieldMr Clive Payne01189 622537
KintburyMr Stephen Denney01189 790175
MapledurhamMr Alan Barrett01189731875
SulhamMr Nicholas Lale07786930117
WoodcoteMrs Lesley Darbourn0118 962 4708
WoolhamptonMr Keith Vale01189 697455

Open Triples Division 1- 2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
AcornsMr David Ashley01344 310119
Earley ThrowersMr Clive Thrower01189267947
Minus TwoMrs Anne Marie Murray07946 531 846
NewbiesMrs Teresa Davies
Passed OutMr James Phillip Bland01491 413995
PawnbrokersMrs Eileen Allen0118 988 3170
Phoenix 1Mr Graham Kirton01189 9328834
Seven UpMr Paul Hankinson0118 901 4396
The Chosen OnesMr Kevin Merryweather
The HopefulsMr Reginald Colton0118 987 1839
Weight WatchersMrs Julie Heyes0118 979 3467

Open Triples Division 2 -2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
Jack FindersMr John Allen01189 263879
Movers and ShakersMr Geoff Pulman07845818131
One DirectionMr Ernest Rodgers0118 959 4418
Pick and MixMrs Gill Cheetham01344 423440
RummycubsMr Keith Vale01189 697455
The BowlieversMr Raymond Lord0118 986 4035
The EaglesMrs Patricia K Holland0118 946 4009
The Lions DenMr Paul Dieppe0118 961 1373
Thorns & RosesMr Dave Lattimore0118 961 6890
Triple XMr Rolf Sadler01189 961 176
White LightningMr Dave Mills0118 969 0606

Outdoor Clubs League 2019-20

Team NameCaptain's NameTelephone Number
Bracknell BCMr Paul Rollins Melhuish
Burghfield BCMr Robin Williams01189 333799
Burnham BCMr Andy Knapper
Maiden Erlegh BurgundyMiss Chris Fellowes0118 975 1083
Maiden Erlegh NavyMiss Chris Fellowes0118 975 1083
Reading BCMr Robert Edward Poynter0118 926 2308
Suttons BCMr Paul Day07566204466
Wargrave BCMr Peter Burton0118 9695926
Wokingham BCMr Michael Holmes0118 978 4655
Woodley BCMr Dave Lattimore0118 961 6890